Игрите, които играем: 7 забавления за приобщаване

В помощ на учители и родители

01 Март 2018 г.

Един неразделен клас... Ето няколко увлекателни приобщаващи игри, подбрани от priobshti.se, които помагат за сплотяването. От идеите могат да се възползват и учителите в детските градини и в началните класове, а и родители, когато си имат работа с повече хлапета, например, когато организират детски рожден ден:

„Всички мои приятели, които…“

Играта е подходяща за всички възрасти, не са нужни специални материали, но е много подходяща за развиване на усещането на общност и че децата са част от нея, инициира връзка помежду им.

Подредете столовете в кръгче, за да осигурите пространство на децата да се движат. Столовете в кръга трябва да са с един по малко от броя на децата.

Как се играе: Децата сядат в кръга на столчетата си. Едно дете остава право в центъра на кръга. Застанете първо вие в средата и задайте примерните думи: „Всички мои приятели, които…  обичат да карат колело.“  Всички деца, които обичат да карат колело, трябва да сменят мястото си с друго дете. Онези, които не обичат остават на столчетата си.

Детето, което е в средата продължава: „Всички мои приятели, които… носят дънки“ и се опитва също да си намери столче, на което да седне. Децата си сменят местата. В средата идва детето, което не успяло да седне на столче. Играта наподобява „Музикални столчета“.

Варианти: Ако нямате възможност да разместите класната стая, така че да подредите столовете в кръг, можете да използвате следните команди:

- „Да станат всички мои приятели, които... са гледали филма „Замръзналото кралство“.“

- „Да плеснат с ръце всички мои приятели, които... обичат кучета.“

- „Да скочат всички мои приятели, които… имат тъмна коса.“

Децата могат да се редуват по часовниковата стрелка. Важно е всички да кажат думите: „Всички мои приятели, които…“

„Оплитане – заплитане“

За тази игра е нужно да има достатъчно голямо пространство според броя на децата, които участват.

Разделете класа на 2 или повече групи. Броят на децата в една група не бива да надвишава 12. Нека всяка група образува кръгче. Добре е децата да са близо едно до друго. За целта, преди да дадете старт, помолете децата да минат крачка напред.

Как се играе: При сигнал „Старт“ от ваша страна, всяко дете хваща за ръцете, който си избере от кръгчето, като няма право да се хваща за децата, които са от двете му страни. Всички се оплитат.

Целта на играта е децата да се разплетат, без да си пускат ръцете. Разбира се, можете да направите играта състезателна. Групата, която първа се разплете, печели.

Тук можете да говорите за това, че разплитането изисква много общуване, взаимна подкрепа и отборна работа.

Варианти: Може да опитате с целия клас без да разделяте децата на групи. Колкото повече участници има, толкова по-сложно е общуването (решаването на проблеми), но и по-забавно.

Усложнете  правилата – например, всяко дете трябва да хване с всяка ръка различно дете, а не едно и също с двете си ръце.

В следващ кръг на играта може правилото да включи и това  децата да не си говорят, докато се разплитат, а да се разбират без думи.

Без значение кой вариант ще изберете, гарантирано е, че всички ще се забавлявате!

„Снимка на класа“:


Необходими материали: Листове за рисуване, моливи, бои, флумастери, цветен кадастрон

Какво правим: Обяснете на децата, че ще правите нестандартна „снимка на класа“. Нека всяко дете нарисува свой автопортрет. Заедно с децата изрежете рисунките и направете колаж. Можете да залепите колажа пред класната стая или вътре в стаята на видимо за децата място.

Тази съвместна дейност ще позволи на децата да изразят себе си, ще им покаже, че макар и да изглеждаме различни, има много неща, които ни свързват. Аз съм аз и съм уникален. Ние всички сме част от един и същ клас. Говорете за общите интереси, за приятелството, за  това да приемаш различието и да го цениш.

Понякога причината другите да ни възприемат по определен начин не е заради начина, по който изглеждаме, а заради начина, по който изразяваме себе си.

Вдъхновено от: Tiffany Park Elementary School, Сиатъл

Познай различията, уважавай различията!

От помагалото „С ръце и сърце около света“ - devedu.eu

Цел: Участниците да достигнат до разбирането, че всички човешки същества са различни и уникални и заслужават уважение и зачитане. Въпреки това, хората имат и много общи неща помежду си.

Необходими материали: Бели листа и химикалки.

Играе се в групи до 6-8 човека.

Насоки:

1: Съберете участниците в малки групи. Нека всяка група да вземе лист хартия и да направи на него две колони – колона Прилики и колона Различия.

2: Нека за 5 минути участниците да обсъдят и да запишат приликите за всички в тяхната група. Например: всички са българи, говорят един език, всички имат тъмен цвят на косата, всички празнуват рожден ден през лятото, всички живеят в един град и т.н.

3: След това за още 5 минути групите да отбележат кои са различията, които откриват. Например: различен пол, различен цвят на косата, някои имат братя, други сестри, а други са сами и т.н.

Когато записват приликите и различията е важно участниците да се консултират с всички членове от групата, без да пренебрегват никого.

4: Нека всяка група да представи приликите и различията.

5: Дискутирайте, примерни въпроси:

Кое е онова, което ни свързва? А онова, което ни прави различни?

Кое виждаме по-лесно – приликите или различията?

Как ви карат да се чувствате различията, когато трябва да общувате с някого, който е различен?

6: В заключение, ако прецените, можете да направите на флипчарт хартия един общ списък с прилики и различия на цялата група, който да окачите на стената, така че това да бъде като един празник на приликите и толерантността към различията.

Да заемем позиция – гласувай с краката си!

От помагалото „С ръце и сърце около света“ - http://devedu.eu/

Цел: Участниците да формират свое мнение по отношение на различията между хората.

За тази игра е нужно единствено пространство за движение.

Как се играе: Разделете стаята на две с мислена линия: от едната страна са съгласните, от другата, несъгласните. Нека участниците да се движат, за да изразят позицията си по твърдението, което чуят от вас. След всяко от твърдение, някои от децата могат да кажат защо са избрали дадената позиция.

Ето идеи за твърдения:

Ние, хората, имаме повече прилики, отколкото разлики помежду си.

Категоризацията на хората по цвят на кожата е само условна, няма биологични разлики между отделните групи хора заради различния цвят на кожата или различната култура.

Светът е опасен, защото в него живеят хора, които са прекалено различни едни от други.

Всички хора са родени с равни права, независимо от културата им.

Няма смисъл хората от различни култури да общуват помежду си.

Светът е по-интересен, когато има различия.

Приликите са по-важни от различията между хората.

Когато хората не постигат съгласие по даден въпрос, е по-добре те да прекратят общуването.

Можете да заключите, че въпреки различния цвят на кожата, езика и култура, въпреки различията в начина на живот на хората по света, ние всички сме преди всичко хора, имаме равни права и е необходимо да се научим да ценим различията и да общуваме въпреки тях.

„Зоологическа градина“:


Тази игра е подходяща за деца в детска градина и предучилищна възраст. За нея е нужно да има достатъчно голямо и безопасно пространство.

Как се играе: Разделете класа на 3, 4, или 5 отбора. В зависимост от възрастта и възможностите на децата в класа можете да сформирате и повече групи.

Задайте на всяка група да бъде определено животно. Първа група е слон, втора група – вълк, трета - куче и т.н. Заедно определете звука, който издават животните. Вълкът -  вие (Аууу!), кучето - лае (Бау-бау!). Какво прави слонът?

Убедете се, че всяко от децата знае какво животно е. Размесете хубаво групите. Децата трябва да затворят очи.

Уверете се, че имате достатъчно пространство и няма наоколо опасни предмети, в които могат да се блъснат или спънат.

Участниците държат очите си затворени по време на играта. Целта е да намерят животното като тях, като само издават звук, докато се разхождат из стаята. Посъветвайте ги да ходят бавно и, ако преценят, да държат ръцете си напред, за да не се ударят в нещо. Победител е отборът, който първи се групира. Играта може да приключи, когато всички групи намерят своите съотборници.

Варианти:

Можете да разделите децата по отбори като им раздадете карти с едни и същи животни. Ако имате 20 деца, които искате да разделите в 5 групи, за целта е необходимо да имате по 4 еднакви карти.

След играта дискутирайте трудно или лесно им е било, какви стратегии са използвали, за да се ориентират, успели ли са да си помагат, докато се търсят и т.н.

Вдъхновено от playworks.org

Вариант за по-големи ученици:

Разделете учениците по двойки. Вместо животни подгответе чифтове листчета с различни дейности, състояния, емоции (карам колело, проверявам си пощата, гледам телевизия, ям спагети; тъжен, весел, ядосан.) Раздайте листчета на учениците или им дайте сами да изтеглят. 

Идеята е същата. При подаден от вас сигнал всеки трябва да намери своя партньор. Като за по-големите, вместо да затворят очи и да издават звуци, правилото е да използват само жестове и мимики. Всеки сам решава как да имитира написаното.

Играта приключва, когато партньорите по листчета се съберат.

Нашият шарен клас

Необходими материали: Шаблон на лице или човешка фигура, различни видове моливи, бои, флумастери, пастели.

Как се играе: Раздайте на всяко едно дете лист с шаблона. Дайте им възможност да изберат средства за рисуване. Всеки оцветява фигурата. Накрая коментирайте. Всички рисунки са различни, защото и всеки от нас е уникален. Получаваме едни и същи възможности, но резултатът при всеки е различен. Защо е така? Как подбираме цвета, с който да рисуваме, как избираме средствата за рисуване и т. н.

Това обаче не прави едни рисунки по-добри или по-лоши от други.

Всеки пише името си и закачате рисунките на видно място. Това е вашата мини-галерия и всеки е дал своя принос стаята да изглежда цветна и красива.

Можете да използвате всякакви картинки за оцветяване. Обвържете ги с конкретна тема или предстоящо събитие.

Изтеглете примерен шаблон.

Още от Образование

Момче разглежда модел на атом. Снимка: Getty

Как да разберете, че детето ви е специално: 7 сигурни знака

Полезно е детето да пише на ръка.

Снимка: Shutterstock

Писането на ръка: Най-добрият начин децата да се научат да четат

Снимка: Shutterstock

Съставиха топ 30 на най-хубавите детски книги на всички времена

Момиченце пише букви. Снимка: Getty

 

Поредната възрастова криза идва около 7 година

Млада жена избира цвета, който й подхожда. Снимка: Getty

 

Какъв цвят да облечем, за да спeчeлим симпатии

Най нови

В старанието си родителите понякога грешат във възпитанието.

Снимка: Shutterstock

Мъж и жена, които се забавяват. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Мъж и жена, които се забавяват. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Простото правило „777“ ще разпали страстите

В семейните отношения винаги има кризи, но те могат да бъдат преодоляни

В този период е важно да помогнете на детето да свикне с промените.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Когато пубертетът изненада всички

Ето как да помогнете на детето да се адаптира в тази фаза

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ако на 6 месеца бебето не гука

Нарушения и забавяне на говорното развитие (част IV)

Прея. Снимка: Instagram

Заедно

Екзотичната Прея сключи брак

Избраникът е Евден Димитров, с когото са зедно от 7 години

Брeменна жена. Снимка: Shutterstock

Бременност и раждане

Гени: какво да питате майка си, преди да забременеете

Докато очаквате бебе, тази информация може да ви бъде много полезна

Анджелина Джоли и Шайло. Снимка: Getty

Заедно

Шайло не може да се откаже от фамилията на Брад Пит

Тя подаде документи за смяна на името си, но възникнаха трудности с регистрацията

Разтворена книга и цвете в нея. Снимка: Getty

 

Момче решава задачи. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Как да отгледаме умно и щастливо дете

По-лесно е, отколкото изглежда, твърдят експерти

Има начини да се справите, когато детето крещи и ви ядосва.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

3 работещи стратегии, когато детето ви изправи на нокти

Ето как ще успеете да запазите спокойствие и няма да влезете в неговия тон
-->